icon-news

Tradycyjny Czwartek Tarnogórski – 23 stycznia, godz. 19.00

Wydarzenia 14.01.2020

Zapraszamy na kolejny Czwartek Tarnogórski.
Tematem najbliższego spotkania będzie budowa i historia kompleksu Riese w okresie II wojny światowej.

II wojna światowa to czas gigantycznych bitew na trzech kontynentach naszego globu, czas najwyższego poświęcenia ludzkiego i kolosalnego cierpienia całych społeczności.

To także czas produkcji zbrojeniowej na niewyobrażalną dla nas dziś skalę i związanych z nią wielkich projektów gospodarczych. Jednym z nich był „Projekt Riese”, ogromny kompleks górniczo-budowlany w Górach Sowich na Dolnym Śląsku, miejscu, do którego nazistowskie Niemcy miały zamiar przenieść najważniejszą część swego przemysłu zbrojeniowego oraz kwaterę główną Hitlera.

Była to inwestycja prowadzona z ogromnym jak na owe czasy rozmachem, budowana głównie siłami robotników przymusowych, kosztująca niezliczoną ilość istnień ludzkich, o czym nigdy nie wolno nam zapomnieć.
Historię kompleksu przybliży nam pan Grzegorz Borensztajn, prawdziwy specjalista w temacie, przewodnik i koordynator projektu „Szlakiem Riese”.

Serdecznie Państwa zapraszamy na nasz Czwartek nr 372, zaczynamy tym samym 66 rok naszych wspólnych spotkań z historią, tarnogórską, śląską i powszechną.

WSTĘP NA PRELEKCJĘ JEST DARMOWY !

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.

Zostań Patronem