icon-news

Archeolodzy odkryli piec do wytopu ołowiu mający około tysiąca lat

Aktualności | 21.02.2018

Podziemny piec hutniczy do termicznego przetwarzania rud ołowiu mający około tysiąc lat, a także o wiele starsze fragmenty ceramiki i narzędzi krzemiennych odnaleźli na terenie Miasteczka Śląskiego archeolodzy z Czechowic-Dziedzic. Niektóre znaleziska będzie można zobaczyć już w najbliższy piątek podczas spotkania z badaczami.

Czytaj więcej

Komitet sterujący debatował o atrybutach UNESCO

Aktualności | 07.02.2018

Komitet Sterujący realizujący Plan Zarządzania „Kopalni ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach” – obiektu wpisanego na Listę światowego dziedzictwa UNESCO – obradował 8 lutego w Ratuszu. Przyszłość stacji wodociągowej Staszic, likwidacja zapadliska przy wylocie Głębokiej Sztolni Fryderyk, inwentaryzacja podziemi oraz rewitalizacja innych pogórniczych zabytków wpisanych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO to tylko niektóre z zagadnień poruszonych na spotkaniu.

Czytaj więcej

UNESCO w Tarnowskich Górach: Poszukiwania słynnej maszyny parowej

Aktualności | 22.01.2018

To może być jedno z najważniejszych odkryć w najnowszej, przemysłowej historii Górnego Śląska. W okolicy Parku Kunszt w Tarnowskich Górach rozpoczęto poszukiwania śladów pierwszej w tej części Europy maszyny parowej, którą górnicy wykorzystywali od końca XVIII w. do pompowania nadmiaru wody z wyrobisk kopalni Fryderyk. Miejsce to wraz z innymi zabytkami pogórniczymi miasta zostało w ubiegłym roku wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Czytaj więcej

Nowe strony obiektów UNESCO

Aktualności | 18.01.2018

Od tej pory żaden turysta nie powinien już mylić nazw tarnogórskich tras podziemnych wpisanych w ubiegłym roku na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. O tym, że kopalnia to nie to samo co sztolnia, turyści dowiedzą się m.in. z uruchomionych właśnie stron internetowych tych obiektów. To jednak nie koniec nowości.

Czytaj więcej

Stowarzyszenie szkoli nowych przewodników po mieście i obiektach UNESCO

Aktualności | 15.01.2018

Ponad 70 osób zdawało w miniony weekend egzamin teoretyczny na przewodnika po Tarnowskich Górach, a także zabytkach wpisanych w lipcu ubiegłego roku na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Teraz czeka ich sprawdzian praktyczny – zarówno na powierzchni, jak i w podziemiach Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga.

Czytaj więcej

Tarnowskie Góry: Wydano pierwszy przewodnik o zabytkach UNESCO

Aktualności | 15.12.2017

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które doprowadziło do sukcesu jakim było podniesienie pierwszego zabytku z województwa śląskiego do rangi światowej, wydało właśnie pierwszy przewodnik turystyczny informujący o obiektach pogórniczych wpisanych w lipcu tego roku na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Czytaj więcej

Wątpliwości dotyczące pradziejów ziemi tarnogórskiej

Aktualności | 13.12.2017

Po wielomiesięcznej dyskusji naukowców na temat prehistorycznych śladów działalności człowieka na obszarze kruszconośnym Górnego Śląska i Małopolski, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej postanowiło wydać publikację, która powinna rozwiać wątpliwości jakie wystąpiły po zaprezentowanej na początku tego roku, w Centrum Kultury Śląskiej, wystawie „Odczytano z torfowisk – początki i sposoby pozyskiwania metali na terenie tarnogórskiego obszaru kruszconośnego”.

Czytaj więcej

Apel do braci górniczej z okazji „Barbórki”

Aktualności | 24.11.2017

Tarnowskie Góry to miejsce narodzin kultu św. Barbary – podkreśla Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej i apeluje do braci górniczej z całego regionu do uczestnictwa w nabożeństwie z okazji „Barbórki”. Uroczysta msza święta ku czci patronki dobrej śmierci odbędzie się tradycyjnie 4 grudnia o 10.00 w tarnogórskim kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła.

Czytaj więcej

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.